18 listopada 2020
W dniach 16–18 listopada 2020 roku na terenie męskiego klasztoru Niło-Stołobienskaja Pustyń (obwód twerski, rejon miejski ostaszkowski, wieś Swietlica) odbyła się konferencja naukowo-praktyczna na temat stosunków polsko-rosyjskich, w szczególności skomplikowanych zagadnień historycznych, dotyczących między innymi losów polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w latach 1939–1941 w obozach sowieckich.
W celu przeprowadzenia obiektywnej i wszechstronnej dyskusji na ten temat do udziału w konferencji zostali zaproszeni profesjonalni historycy, politolodzy, działacze społeczni i politycy z Moskwy, Sankt Petersburga, Tweru, Smoleńska i Wołgogradu. Prof. Grover Ferr (USA) i Małgorzata Kulbaczewska-Figat (Polska) wystąpili na konferencji za pośrednictwem łączności on line.
Uczestnicy konferencji zwracają uwagę, że ukształtowane na przestrzeni dziesięcioleci upolitycznione i tendencyjne podejście do tzw. sprawy katyńskiej nie odpowiada zasadom obiektywizmu i historyzmu. Takie podejście należy traktować jako jeden z kierunków ogólnej kampanii informacyjno-propagandowej, w której odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej obarcza się ZSRR. Nieuzasadnione oceny polityczne dokonywane w imieniu przywódców naszego kraju w latach 1989–1990 oraz oświadczenie Dumy Państwowej Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej z 26 listopada 2010 r. nadal uważane są za czynnik powstrzymujący bezstronne naukowe zbadanie wydarzeń z lat 1939–1941, w tym kwestii losów obywateli polskich na terytorium Związku Radzieckiego.
Argumentacja przedstawiona w referatach uczestników konferencji, przytoczone fakty i dokumenty są podstawą do następujących wniosków i propozycji:
Do wyeliminowania istniejących sprzeczności w ocenach okoliczności sprawy katyńsko-miednowskiej, zbadania rosyjskiej historii okresów represji w latach 1937–38 oraz Wielkiej Wojny Ojczyźnianej z lat 1941–1945 oraz w celu ustalenia dokładnej liczby pochowanych tam osób i ich identyfikacji konieczne jest przeprowadzenie prac poszukiwawczych z udziałem specjalistów antropologów i archeologów. Należy także zwrócić się o pomoc do upoważnionych organów władz federalnych i organizacji społecznych.
Na podstawie wyników pracy należy zarekomendować Państwowemu Centralnemu Muzeum Historii Współczesnej Rosji dostosowanie koncepcji i treści ekspozycji w kompleksie pamięci w Miednoje do obiektywnej oceny historycznej. Między innymi w przypadku ujawnienia pochówków żołnierzy należy odzwierciedlić w nowej ekspozycji informacje o wydarzeniach z okresu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, a także informacje o żołnierzach Armii Czerwonej, którzy zginęli i zmarli z powodu ran w szpitalach znajdujących się w rejonie lokalizacji współczesnego kompleksu pamięci.
Wykorzystując możliwości środowiska archeologicznego, dyplomacji krajowej i kontakty społeczne z Rzeczpospolitą Polską i Ukrainą zwrócić się do polskich i ukraińskich specjalistów, którzy uczestniczyli w pracach wykopaliskowych pod Włodzimierzem Wołyńskim (osada Wały) i badali masowe pochówki polskich obywateli rozstrzelanych przez niemieckie oddziały pacyfikacyjne w 1941 roku o ustalenie liczby odnalezionych szczątków, ich identyfikację, określenie okoliczności śmierci.
Zwrócić się do uprawnionych organów państwowych Rzeczypospolitej Polskiej z prośbą o przekazanie obiektywnych i pełnych informacji o wynikach prac ekshumacyjnych prowadzonych przez polskich ekspertów na terenie Federacji Rosyjskiej, Republiki Białorusi i Ukrainy w latach 1991–1994, a także w okresie późniejszym, w tym m.in. na temat wszystkich odznak polskich policjantów znalezionych w rejonie Włodzimierza Wołyńskiego.
Treść tablic pamiątkowych zamieszczonych na murach klasztoru Niło-Stołobienskaja Pustyń wprowadza w błąd tysiące ludzi pielgrzymujących do klasztoru co do losów obywateli polskich w ZSRR. Uczestnicy konferencji uznają za celowe przeniesienie kamienia pamiątkowego z tabliczkami umieszczonymi przy wejściu do klasztoru na miejsce pochówku żołnierzy polskich zmarłych podczas pobytu na terenie klasztoru Niło-Stołobienskaja Pustyń na cmentarz we wsi Trojeruczyca lub zwrócenie ich właścicielom.
Należy opublikować zbiór artykułów i wystąpień uczestników konferencji, a także doprowadzić do powstania filmu opartego bezpośrednio na materiałach przedstawionych podczas posiedzenia w celu jego późniejszej szerokiej dystrybucji w mediach i internecie.
Poprzeć inicjatywę wystąpienia do Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej z prośbą o ocenę prawną, czy eksterminacja żołnierzy Armii Czerwonej wziętych do niewoli podczas wojny polsko-radzieckiej z lat 1919–1921 i przetrzymywanych w polskich obozach koncentracyjnych nosi cechy ludobójstwa.
Zwrócić uwagę na potrzebę szeroko zakrojonej pracy edukacyjnej w społeczeństwie rosyjskim, mającej na celu przywrócenie prawdy historycznej o II wojnie światowej i decydującej roli ZSRR w pokonaniu niemieckiego nazizmu i japońskiego militaryzmu.
tłumaczenie: Ewa Rybarska
Odnośniki:
TVERIGRAD
rvio.histrf.ru
Warszawa, 16 lipca 2020
1. 31 lipca 2020 r. (piątek) – tego dnia przypada 39. rocznica postawienia w 1981 r. przez Komitet Katyński Krzyża Katyńskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Dla uczczenia tego wydarzenia zostaną złożone kwiaty: o godz. 12.00 pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach a o godz. 18.00 - pod Głazem Katyńskim (ul. Podwale, przy Pl. Zamkowym). O godz.19.00 zostanie odprawiona Msza Św. w Bazylice Św. Krzyża (Krakowskie Przedmieście 3).
2. Dnia 5 sierpnia 2020 r. (środa) – przypada 156. rocznica wykonania w 1864 r. wyroku na członkach Rządu Narodowego. Wraz z Romualdem Trauguttem stracono Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego.
Dla uczczenia tej rocznicy o godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza Św. Polowa pod Krzyżem Traugutta (ul. Zakroczymska róg ul. Sanguszki). Po mszy św. (ok. godz. 18.00) odbędzie się Apel Pamięci a następnie zostaną złożone kwiaty.
Warszawa, 05 marca 2020
Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia z Federacją Rodzin Katyńskich, w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz w trzydziestolecie działalności Federacji jako stowarzyszenia, zapraszają na międzynarodową konferencję „Katyń Pro Memoria” pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podczas konferencji oprócz wystąpień uznanych badaczy problematyki katyńskiej z Polski i zagranicy swoją premierę będzie miał również interaktywny portal internetowy zrealizowany przez CPRDiP, który przybliży Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu. Będzie to rodzaj wirtualnego spaceru po Memoriale. Dwustopniowa narracja pozwoli internautom poczuć atmosferę miejsca, zanurzyć się w katyński las i spacerując po nim jeszcze raz na nowo odkryć wydarzenia i miejsca znane z tragicznych kart polskiej historii.
Na konferencji pragniemy także zainaugurować akcję społeczną „Katyń Pro Memoria. Zapal Światło Pamięci”. W jej ramach na portalu zostanie uruchomiona aplikacja umożliwiająca zapalenie symbolicznego znicza dla wszystkich 4415 zamordowanych w Lesie Katyńskim. Pozwoli to użytkownikom nie tylko oddać cześć Ofiarom, ale także – poprzez krótki biogram – poznać historię konkretnej osoby.
PROGRAM KONFERENCJI KATYŃ PRO MEMORIA
data: 5 marca 2020 (czwartek) godz. 09:00-17:00
miejsce: Hotel Warszawa, Plac Powstańców Warszawy 9
języki: polski, rosyjski, angielski (tłumaczenie symultaniczne)
RSVP: do 3 marca 2020 kolakowska@cprdip.pl
Program konferencji do pobrania
Warszawa, 05 marca 2020
W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wydania przez KC WKP(b) ZSRR wyroku śmierci na polskich jeńców wojennych z obozów specjalnych NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.
Jak co roku, dla upamiętnienia tego zdarzenia, dnia 5 marca br. (czwartek), o godzinie 19.00, w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 3) zostanie odprawiona ROCZNICOWA MSZA ŚWIĘTA KATYŃSKA, a po mszy, w Kaplicy Katyńskiej, zostaną złożone kwiaty.
Zapraszam do wzięcia udziału w tych uroczystościach, które organizujemy wspólnie z Komendą Główną Policji.
Msza Święta odprawiona zostanie w asyście pocztów sztandarowych m.in. Wojska Polskiego, Policji, Rodziny Katyńskiej, Komitetu Katyńskiego, i Reprezentacyjnej Orkiestry Policji Polskiej.
Zaproszenie w załączeniu.
Z poważaniem
Andrzej Melak
Przewodniczący Komitetu Katyńskiego
Warszawa, 23 lutego 2020
Łódź, 15 lutego 2020
Warszawa, 14 lutego 2020
W 80 rocznicę Zbrodni Katyńskiej Skarbnica Narodowa wyemitowała srebrny medal okolicznościowy z indywidualnym numerem menniczym.
Koszt medalu 450 zł. Więcej na stronie www.skarbnicanarodowa.pl
Warszawa, 22 stycznia 2020
Warszawa, 13 grudnia 2019