W podziemiach kościoła pod wezwaniem św. Zygmunta odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe naszego Stowarzyszenia. Gospodarzem spotkania był proboszcz parafii, ks. dr Krzysztof Kosk. W przygotowaniu spotkania wzięły udział panie z zespołu „Caritas”. Mimo złej pogody na spotkanie przybyło 50 osób. Zebranych powitał ks. Krzysztof Kosk. Następnie głos zabrał nasz Prezes Grzegorz Hofman. Serdecznie przywitał wszystkich przybyłych, a szczególnie naszą wdowę, panią Alicję Brodnicką, która już kolejny rok uczestniczyła w opłatku ze swoim synem.
Następnie sekretarz Stowarzyszenia Maria Agnieszka Siwecka odczytała apel pamięci osób zmarłych w minionym roku. Chwilą ciszy uczciliśmy członków i członkinie Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Warszawie oraz osoby wspomagające naszą działalność, które zginęły w katastrofie samolotu i zmarły w 2010 r.:
Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię,
dr Bożenę Mamontowicz-Łojek, współzałożycielkę naszej Rodziny Katyńskiej i wieloletnią jej wiceprezes,
dr Tadeusza Lutoborskiego, byłego prezesa naszego Stowarzyszenia,
Katarzynę Piskorską, wieloletnią członkinię zarządu naszego Stowarzyszenia,
księdza infułata dr Zdzisława Króla,wieloletniego kapelana naszej Rodziny,
księdza kanonika Andrzeja Kwaśnika, kapelana Federacji Rodzin Katyńskich, który w 2009 r. gościł nas na Opłatku,
gen. dyw. Tadeusza Płoskiego,biskupa Polowego Wojska Polskiego,
o. Józefa Jońca, prezesa Stowarzyszenia Parafiada, realizującego akcję sadzenia dębów w ramach programu „Katyń... ocalić od zapomnienia”,
Andrzeja Przewoźnika, sekretarza generalnego Rady Ochrony pamięci Walk i Męczeństwa, któremu zawdzięczamy wybudowanie polskich cmentarzy wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.
Wszyscy oni zginęli w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.
W ciągu ostatniego roku zmarli :
dr hab. Paweł Ambrożewicz, wieloletni chorąży naszego sztandaru,
Ryszarda Śliwowska, członkini zarządu naszej Rodziny i jej siostra Jolanta Garbat,
Mirosław Rubas, wieloletni przewodniczący Sekcji Poszukiwań,
Taida Białowiejska, wieloletnia członkini zarządu naszego Stowarzyszenia,
Ewa Solska, córka majora Solskiego i nasze wdowy:
Stefania Dąbrowska, Jadwiga Celińska-Heiman i Lucyna Naziębło.
Ksiądz Kosk zaintonował kolędę „Wśród nocnej ciszy”, następnie dzieliliśmy się opłatkami i składaliśmy sobie życzenia. Pan poseł Artur Górski podziękował zarządowi naszego Stowarzyszenia za zaproszenie go na spotkanie z rodzinami oficerów zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze. Z kolei głos zabrała p. Barbara Tarkowska w sprawie prowadzonych przez nią i jej zespół starań o beatyfikację 29 księży „katyńczyków”.
Zaproszony przez zarząd p. Grzegorz Jeleń i jego żona, p. Elżbieta Jeleń, dyrektorka szkoły podstawowej im. ppłka Mariana Pisarka rozdali zebranym materiały, w tym ankiety dotyczące sadzenia dębów pamięci w akcji „Katyń... ocalić od zapomnienia”. Pan Grzegorz Jeleń opowiedział zebranym o powstaniu pomysłu sadzenia dębów pamięci w jego szkole, w czasie dyskusji z uczniami po obejrzeniu filmu Andrzeja Wajdy „Katyń”. Projekt poparł zarówno burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski, jak i proboszcz parafii ks. prałat Stanisław Kuć. Inicjatywa została wprowadzona do projektów Stowarzyszenia „Parafiada”, kierowanego przez o. Józefa Jońca. Akcja jest realizowana obecnie przez szkoły w całej Polsce.
Oprac. M.A. Siwecka
***
Dzięki kapelanie
za piękny opłatek,
radość ze spotkania
jest piękną zapłatą.
Ludzie tu są razem
serdeczni dla siebie,
związani są tą myślą-
że bliscy są w niebie.
Modlitwa i pieśni,
duch patriotyczny
uskrzydla tych ludzi
dzisiaj już nielicznych.
Rośnie pokolenie
wnuków i prawnuków,
którzy tę tradycję
przeniosą przez lata.
Szlachetność, lojalność
tego się dziś uczę,
historia i dzisiaj
tu się pięknie splata.
Małgorzata Fournier